WITH YOU*TH

Aktuality

Kampaň dle představ mladých lidí? Reaguje na aktuální dění

10. 8. 2023 — Se skupinou mladých lidí jsme se na poslední chvíli rozhodli*y změnit zaměření kampaně z obecného tématu genderově podmíněného násilí a zacílit na aktuální téma, které rezonuje společností. Kampaň Bagatelizovat a zpochybňovat? vyzývá k nahrazení Martina Vondráška ve funkci policejního prezidenta. https://nesehnuti.cz/bagatelizovat-a-zpochybnovat-nesehnuti-vyzyva-k-nahrazeni-martina-vondraska-ve-funkci-policejniho-prezidenta/

Respekt a porozumění byly hlavními tématy komunitních dní

1. 7. 2023 — Hned na dvou školách rozvíjel tým projektu With You*th vztahy v komunitě. Každá škola si mohla zvolit, jaké komunitní aktivity prospějí klimatu školy nejvíce. Studující střední školy ve Stříbře si pro zlepšení vztahů v komunitě vybrali*y konkrétní workshopy, díky kterým budou schopni lépe spolu komunikovat, ale také lépe rozumět sami sobě a svému prožívání. V Kloboukách jsme pracovali*y zejména na zlepšení vztahů v třídních kolektivech.

Výstupy projektu na prezentaci v OSN v New Yorku

30. 4. 2023 — Jak inovace a technologie ovlivňují genderovou rovnost? To byla ústřední otázka 67. zasedání komise OSN pro postavení žen, kterého se v New Yorku zúčastnily tisíce lidí z celého světa. S příspěvkem nazvaným „Without Violence: preventive workshops“ na téma násilí v online prostoru reprezentovala NESEHNUTÍ a Česko členka programu F*éra Eva Colledani. Ve své prezentaci představila poznatky z výzkumuKomunikační strategie genderově orientovaných témat u mladých lidí a také ukázala metody, které NESEHNUTÍ využívá při práci s mladými lidmi, z nichž některé vznikly v právě v rámci projektu With You*th.

Well-being a rovnost ve vzdělávání. Aneb aby se děti i vyučující těšili do škol.

5. 12. 2022 — 14. listopadu proběhla konference Well-being a rovnost ve vzdělávání. Aneb aby se děti i vyučující těšili do škol. Na konferenci se probírala témata jako mapování talentů dítěte/nestereotypní volba povolání/studijního oboru, jak dělat LGBTQ+ inkluzivní sexuální výchovu, jak nás v práci s žáky ovlivňují vlastní stereotypy, jak se vztahují české učebnice k nerovnostem či ukázka lekce sexuální výchovy.

Skrz příběhy dokáží lidé nejlépe pochopit nerovnosti ve společnosti, věří vítězka Genderiády Nela Kedziorová

7. 9. 2022 — Když jsem narazila na soutěž Genderiáda, nezbývalo do uzávěrky mnoho času, proto jsem se rozhodla zúčastnit se literární části soutěže. V příštích letech bych si ráda zkusila napsat i odbornou práci, protože v tomto oboru je spoustu oblastí, kterým bych chtěla lépe porozumět a i díky podpoře expertů a expertek je k tomu Genderiáda ideální příležitostí. Téma literární části pro mě bylo jako stvořené - věřím, že právě skrz příběhy dokáží lidé nejlépe pochopit (nejen) genderové nerovnosti ve společnosti.

Workshopujeme na střední škole Charbulova

28. 2. 2022 — Na střední škole Charbulova realizujeme workshopy s genderovou tématikou, které se, dle přání školy, zaměřují na prevenci genderově podmíněného násilí. Workshopy pomáhají studujícím odkrývat stereotypy a předsudky, které mohou vést až k násilí.

Soutěž Genderiáda v Sedmé generaci

22. 2. 2022 — Odborná konzultantka soutěže Romana Marková Volejníčková z partnerské organizace Sociologický ústav Akademie věd ČR v rozhovoru popsala mimo jiné také přínosy soutěže: “Když se podívám na svá středoškolská léta, tak žádná taková možnost nebyla. Existovaly jen olympiády zaměřené většinou na matiku nebo přírodní vědy. Je skvělé, že se dnes společenské vědy a humanitní obory dostávají už ke středoškolským studentům a studentkám. Získávají tak lepší představu o tom, co můžou v budoucnu studovat.

Proč je důležité soustře*DĚNÍ?

9. 2. 2022 — Chcete vědět víc? Tak se přidejte do naší skupiny Voice of mládež určené lidem mladým i těm, kteří mladé podporují. A nezapomeňte dát follow našemu instagramu!

Studujete na střední? Přihlaste se do literární soutěže GENDERIÁDA!

2. 1. 2022 — Zajímá vás genderová rovnost? Rádi*y píšete povídky? Zkuste to spojit dohromady a napište povídku, která v sobě obsahuje aspekty genderové (ne)rovnosti. Literární díla přijímáme od 1. září 2021 do 31. března 2022 včetně. Hotové povídky odevzdávejte prostřednictvím formuláře. Pro více informaci navštivte web soutěže.

Kdo a kde v genderově citlivém vzdělávání

29. 11. 2021 — Sdružujeme aktérky a aktéry zabývající se genderově citlivým vzděláváním. Členstvo zahrnuje 42 lidí a 10 organizací. Připojte se i vy! Napište na Kdoakde@gmail.com

NESEHNUTÍ (se) školí

10. 9. 2021 — Zaměstnanci*kyně NESEHNUTÍ se společně s dobrovolníky a externími spolupracovníky*cemi organizace proškolili v tématech facilitace a v tématu mediální prezentace Školení pomohou organizaci a jejím spolupracovníkům*cím při realizaci kampaní, při vedení focucních skupin, ale zejména vylepší vnitřní fungování organizace i její prezentaci na venek. Setkání bylo také prvním krome pro tvorbu PR strategie organizace, která bude cílená na mladé lidí.

Workshop Sexismus v reklamě a médiích – také online

20. 5. 2021 — Workshop trvá 2 vyučovací hodiny offline i online. Workshop je určen pro 8. a 9. třídy základních škol a střední školy . Momentálně workshop nabízíme zdarma. V případě zájmu o tento workshop nás kontaktujte na e-mailu eva@nesehnuti.cz

Barcamp Za hranice těla proběhl 25.-29. ledna

31. 1. 2021 — Barcamp (za)hranice těla: gender ve škole férově, citlivě, otevřeně přinesl propojení dvou důležitých témat –⁠ vzdělávání a genderové rovnosti. Podívejte se na přednášku expertky na genderově citlivé vzdělávání Lucie Jarkovské Myčka, pračka, manželka aneb Příklady domácích spotřebičů ze středoškolské fyziky. Zhlédnout můžete také video Vliv genderu na školní výuku, těla i prostředí od Genderově informačního centra NORA.